Yıkım Hafriyat Kentsel Dönüşümde Yıkım

Kentsel Dönüşümde Yıkım nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm gündemini hiç kaybetmedi ve beraberinde kafalarda birçok soru işareti ve bunun yanında hukuki yaptırımları da getirdi. Yıkım kentsel Dönüşüm özetle bireylerin sağlıksız ve güvenliksiz yapılarda yaşamlarını sürdürmeyi engelleyen çarpık ve kaçak yapının önüne geçilebilir. Köy hayatından şehirleşmeye geçişte yaşam kalitesinin sosyal açıdan farklılıklarını da getirmektedir.

Deprem riski taşıyan ve buna bağlı olarak niteliksiz konut sınıfında olan binaların yıkılıp yerine, yeni binaların yapımı sürebilir. En büyük sorunu ise binaların yıkım aşaması oluşturuyor. Yıkım da kamu yararına olduğunu düşünürsek. Bu yüzden yıkım için mal sahipleri veya binayı kullanan kiracı, işgalci gibi diğer kişilerle öncelikle anlaşma yoluna gidileceği belirtilse bile, riskli binalarda Bakanlık veya il müdürlükleri ya da yetkilendirilen belediyeler devreye gererek inisiyatifi üstlenmektedir.

Bina Yıkımında riskler

Deprem riski taşımayan ancak kullanım alanının yetersizliği nedeniyle ya da sadece yenilemek için binaların yıkılması da söz konusu olduğu düşünürsek zamana karşı çetin bir mücadele olan sektörde riskli süreç başlıyor.
İstanbul gibi binaların bitişik nizam ya da çok yakın olduğu bir yerde yıkım işlemini gerçekleştirmek de risk oluşturmaktadır. Yapımı sırasında deniz kumu, önceki yönetmelikler gereği az demir kullanımı gibi nedenlerle riskli statüsüne giren çürük binalarda, kazaların yaşanma riski de büyük oranda artıyor. Yıkımı gerçekleştirilecek binanın yıkımı sırasında yakınındaki binalara zarar verilmemesi de çok büyük önem taşımaktadır.

yıkım hafiyat

Şehrin içerisinde düzgün bir yıkımın yapılabilmesi için kurallara uymak gerekiyor. Örneğin; 4-5 katlı binalarda kullanılan makine tipiyle, yüksek binalarda kullanılan makine tipinin tamamen farklı olması büyük önem teşkil ediyor yıkımın yavaş olması gerekiyor. Kolonlara halatlar bağlayıp iş makinesiyle çekme sonucunda kolonlar kırılıp binada anında çökme meydana geliyor. Ancak yıkım firması için hızlı ve ucuz olan bu yöntem, çoğu zaman kazalara da sebebiyet veriyor.

Yıkım için resmi süreler

Yıkım kararı alınan binalarda önce maliklere yıkım firmaları kendilerinin yapması için 60 gün süre vermekte, sonra yıkılmadıysa otuz günlük bir yasal ek süre daha vermekte, sonrasında valiler ve kaymakamlarca binanın tahliye edilip yıkılmasını istemekte ve görevlendirmektedir. Buna rağmen hala yıkılmadıysa Bakanlık ya da yetkilendirilen belediyeler yıkım işleri bizzat yapmaktadır.
Belediyeler ve Devlet can kaybı riski olduğu için riskli binada vatandaşın oturmasına bile bile izin veremez. Kanunun ve Yönetmeliğin mevcut haline göre; yıkımın geciktirilmesi yönünde takdiri ek süreler Devletçe verilemez. Çünkü bir deprem olursa ek süre veren veya binanın boşaltımını yapmayan kamu görevlileri ve yöneticileri Türk Ceza Kanunu’na göre taksirle adam öldürmekten; görevi ihmal suçlarından hapisle yargılanırlar. Bir de hukuk mahkemelerinde açılan ölenlerin yakınlarının desteğinden yoksun kalma tazminat davalarıyla karşı karşıya kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir